Frukostträff i Karlstad
Frukostträff i Karlstad (Fullt på Scandic Winn)
Tisdag 22 oktober 2024, kl. 08.15 - 09.15
Det mediala fokuset på det amerikanska presidentvalet är enormt just nu. Även här i Sverige. Men hur mycket påverkar egentligen valresultatet det värmländska näringslivet?
Frukostträff i Karlstad (Fullt på Scandic Winn)
Tisdag 22 oktober 2024, kl. 08.15 - 09.15
Så ser det värmländska näringslivet ut
Berättelsen om Värmland
För att diskutera detta och mycket annat har vi bjudit in tre av våra medlemsföretag till ett panelsamtal. Vad har de för koppling till USA? Hur viktig är den amerikanska marknaden för dem? Och hur noggrant följer de den politiska utvecklingen? Dessutom – vilka potentiella utmaningar ser de kopplat till sina verksamheter?
I panelen deltar:
Robert Gustafsson, Brand and Communication Manager på Uddeholm
Henrik Essén, Director of Sustainibility and Communication på Nordic paper
Lars Hartman, VD på Verkstadsbolaget
Utöver panelsamtalet får vi även en inblick i skolans värld. Jennie Parviainen, lärare på Affärsgymnasiet i Karlstad, berättar hur presidentvalet tas upp i undervisningen. Hur stort är intresset bland eleverna och hur reagerar de på det som händer?
Vi träffas, bygger relationer och har en inspirerande morgon tillsammans. Välkommen!
FULLT PÅ PLATS! Mejla (info@handelskammarenvarmland.se) för väntelista eller anmäl dig för att delta digitalt.